sobota, 29 kwietnia 2017

Zapraszamy do Caorle Lido Altanea!Włochy od lat są ulubionym kierunkiem wielu Polaków. Cenimy ten kraj przede wszystkim za klimat, kuchnię, przyrodę, miasta. Ludzie są tu mili, słonko świeci przez wiekszą część naszych wakacji, jeśli nie przez całe, a słynne Gelato zawsze wywołują uśmiech na naszej twarzy. Lido Altanea, które dziś zaprezentuję, polecam osobom, które chciałyby wypocząć nad morzem z możliwością pozwiedzania. Póki dzieci są małe, my wybieramy terminy poza sezonem - unikamy w ten sposób tłumów oraz wygórowanych cen za zakwaterowanie. Kiedy w Polsce zaczyna się już jesień, tu nadal trwa lato: słońce, ciepła woda, bliskość różnorodnych atrakcji sprawia, że naprawdę można odpocząć. Lido Altanea to ogromny obszar wzdłuż linii brzegowej, na którym znajdują się różne ośrodki tzw. Villagio. Mimo, że jest ich sporo, to widać i czuć tu przestrzeń. Na pewno nie będziecie czuć się przytłoczeni ilością hoteli, czyli typowym obrazem nadmorskich miejscowości. Jest tu miejsce na jeziorka, boiska do gry, przestrzenie do spacerów czy chociażby atrakcje takie jak dwa amfiteatry z animacjami w sezonie, czy też małym wesołym miasteczkiem.

Każdy z ośrodków posiada swoje domki/ szeregówki z własnymi ogródkami oraz apartamenty z balkonami na piętrze. My osobiście, skorzystaliśmy z oferty w kompleksie La Quercia, a później w Ai Pini.
Na wstępie od razu chcę tu nadmienić, że nie są to wakacje luksusowe, ale zachęcająca cena (zwłaszcza poza sezonem, gdzie za domek 6-osobowy na 2tyg płaciliśmy 2100zł w La Quercia ) i przyzwoite warunki zakwaterowania sprawiają, że jest to miejsce, które mogę polecić. Apartamenty są dużo lepszą opcją niż hotel, gdyż jest więcej miejsca: spokojnie ustawimy tu łóżeczko niemowlęce, czy też przewiniemy malucha na kanapie w salonie, a we własnym aneksie kuchennym spokojnie przygotujemy w nocy mleko nie budząc innych członków naszej grupy ( jeśli oczywiście z kimś pojedziemy) Wieczorem można posiedzieć na zewnątrz w ogródku a dzieci spokojnie bawią się lub śpią ( wystarczy zabrać elektroniczną nianię )


Obejrzyjcie krótki filmik promujący to miejsce:


Udogodnienia

* Ośrodek dysponuje własnymi lokalnymi sklepikami, lub można skorzystać z oferty pobliskiego supermarketu Aliper ( 5 min drogi samochodem )

* Na miejscu jest kościółek, msze odbywają się w każdą niedzielę. Są prowadzone po włosku, a kazanie dodatkowo tłumaczone na angielski i francuski (czy tak jest zawsze może również zależeć od tego jaki ksiądz prowadzi)

* Ładna, szeroka plaża z parasolami i leżakami do wypożyczenia. My nie korzystaliśmy z tej opcji i
 nie polecam jej dla rodzin z małymi dziećmi. Leżaki są bowiem ustawione dość daleko od morza i jeśli dziecko chciałoby się pobawić, trzeba z nim iść, gdyż istnieje zagrożenie utraty go z oczu. Oczywiście usługa ta jest dodatkowo płatna i ograniczona czasowo.
* Są trzy wejścia na plażę z całego obiektu. Przy każdym znajduje się wypożyczalnia, toaleta, prysznice a przy dwóch  bar.


* Na terenie obiektu znajduje się wypożyczalnia rowerów różnego rodzaju jedno, dwu, cztero- i sześcioosobowe.


* Kilka restauracji serwujących tradycyjną kuchnią włoską z cenami podobnymi do innych miejsc

* Pole golfowe nieopodal

* Duża ilość wyasfaltowanych ścieżek spacerowych, po których można pojeździć nie tylko rowerem, ale również na rolkach (pod warunkiem, że przewieziecie je tak jak my z Polski ;)

* Ogólnodostępne, darmowe placyki zabaw dla dzieci między ośrodkami ( niezbyt bogate, ale są )

* Duża ilość miejsc parkingowych ( choć pewnie w sezonie na miejsce przy swoim domku trzeba polować) oraz 1 miejsce na parkingu podziemnym ( jeśli takowe dany ośrodek posiada) przypisane do danego domku.

* Dyżur lekarza

* Oprócz apartamentów, Lido Altanea oferuje również dwa 4* hotele dla bardziej wymagających oraz bardzo ładnie położony kemping.JAK DOJECHAĆ


Lido Altanea znajduje się w północnej części Włoch, w pobliżu Wenecji. W zasadzie z większości miast należy kierować się na południe Polski. Wyjątek stanowi np. Szczecin, gdzie bardziej opłaca się pojechać od razu na południe przez Niemcy.

Na dojazd z Warszawy do  miejsca docelowego potrzebujemy teoretycznie niecałych 13h jednakże jak widać na mapie trzeba liczyć się z dość dużą ilością robót drogowych. Potwierdzam, że od kilku lat przejazd np. w okolicy Brna w zaplanowanym czasie graniczy z cudem. Myślę, że nawet po ukończeniu prac, przez niektóre odcinki zawsze ciężko będzie przejechać ze względu na wzmożony ruch lokalny w pewnych godzinach.
Albo więc wybierzemy drogę alternatywną np. przez Bratysławę, albo zaplanujmy nasz wyjazd tak, aby nie znaleźć się w newralgicznych punktach w godzinach szczytu. Istnieje również trzecia trasa - przez Salzburg, którą my wybraliśmy świadomie, by na 2 dni zostać i pozwiedzać miasto. Tu jednak trzeba liczyć się z dodatkowym kosztem oprócz winiet, ponieważ płatny jest jeden z tuneli ( ok 11Euro )
Dojazd z innych miast do granicy będzie wyglądał podobnie, czyli z np. z Wrocławia, Gdańska, Krakowa również kierujemy się na Katowice

 Przed opuszczeniem Polski należy zaopatrzyć się w pełny bak, poprzez albo zjechanie z trasy do najbliższego miasteczka i zatankowanie do pełna ( to jednak wiąże się ze stratą co najmniej 20 minut) albo zatrzymanie się na jednej z dwóch ostatnich stacji przed granicą. Ok 30km przed granicą, znajduje się stacja, którą polecam, można się zatrzymać na dłużej i wypić kawę, ponieważ znajduje się tam zewnętrzny placyk zabaw dla dzieci i siłownia dla starszych ( oczywiście jeśli pogoda pozwoli)
Ostatnia stacja na terenie Polski to BP, benzyna na niej jest niewiarygodnie droga więc nie polecam.


Winiety
Winiety można zakupić już w Polsce ( na dwóch ostatnich stacjach benzynowych ) lub już po stronie Czeskiej. W Polsce można zapłacić złotówkami, koronami lub euro.

Podróż

Droga jest w zasadzie prosta i oprócz korków nie powinniście mieć żadnych problemów. Z takich ciekawostek, my mamy w zwyczaju zatrzymać się w Ikei Brno, która znajduje się przy samej trasie, ponieważ można tam zjeść tanio obiad, a dzieci mogą pobawić się w strefie dla nich przeznaczonej. Oczywiście należy zaopatrzyć się wcześniej w lokalną walutę. My mieliśmy ze sobą tysiąc Koron i jeszcze sporo nam zostało.

Jeżeli planujemy nasz przejazd do miejsca docelowego na 2 lub więcej dni, możemy zatrzymać się w Wiedniu i zwiedzić miasto. Hotele w Wiedniu są jednak dość drogie, więc jeśli zależy nam na ekonomicznych wakacjach, nie jest to najlepsza opcja.
Zostaje nam albo przejazd w ciągu jednego dnia, albo przystanek w jednym z moteli po drodze. Ceny też nie są oszałamiająco niskie, ale podróż z dzieckiem kilkanaście godzin może okazać się zbyt uciążliwa. Chyba, że dziecko jest maleńkie lub wybieramy podróż nocą, co też ma swoje zalety.

My korzystaliśmy z usług moteli:

1) Motel Verde Triester Straße 2
2525 Schönau an der Triesting
Austria 

2) Arbotel
 Hansbauerweg 3, 
8114 Friesach, Austria 

Zaletą tych dwóch moteli jest to, że można przyjechać późno w nocy i odebrać klucz w automacie.Jeżeli będziecie szukać noclegu na własną rękę, bądźcie ostrożni, bowiem wiele z nich dolicza opłatę za sprzątanie, nawet jeśli zatrzymujemy się tylko na 1 dzień! A opłata jest niemała bo około 30 Euro.

W Austrii polecam przystanek na parkingu Herzogberg Nord, z którego rozpościera się przepiękny widok na Alpy. Sam parking może nie jest zbyt wyjątkowy- toalety, automat do kawy i stoliki piknikowe- ale warto zatrzymać się choćby dla przepięknej scenerii oraz wspaniałej gęstej trawy po której można chodzić boso. Raj dla dużych i małych stóp :)
GPS parkingu: 46°58'07.6"N 15°05'41.3"E Kolejnym miejscem, które polecam na dłuższy przystanek, jest parking z widokiem na Klagenfurt i Wörthersee. Ogromny, przepiękny parking z hotelem, restauracją wewnątrz i na zewnątrz z tarasem. Jeżeli nie mamy zbyt dużo czasu, czy też nie chcemy wydawać pieniędzy, polecam choć chwilę pospacerować po tarasie i nacieszyć się pięknym widokiem. 
GPS parkingu: 46°37'48.4"N 14°05'41.2"EInną opcją jest też zaplanowanie noclegu w tej okolicy, czy też większej ilości czasu i zjechanie z trasy do Klagenfurtu.Następną miejscowością, kilka kilometrów dalej, jest Villach. Miejscowość znana nam z przede wszystkim turniejów skoków narciarskich, niestety nie ma zbyt wiele do zaoferowania. Osobiście uważam, że celowe zatrzymywanie się w tym mieście nie ma sensu - po drodze znajdziecie dużo ciekawsze miejsca. Koło Villach jednak możecie zjechać z trasy i udać się na tankowanie - dużo tańsza opcja niż tankowanie na autostradzie. Stracimy może ok 20 minut, ale zaoszczędzimy sporo Euro. Oczywiście cen nie gwarantuję, ale tankowaliśmy już kilka razy  i zawsze było dużo taniej. Trasa przez góry jest przepiękna, a jazda tunelami jest atrakcją dla dzieciaków.Jeżeli nie odpowiada Wam jazda samochodem, można oczywiście polecieć samolotem. Najbliższe lotnisko znajduje się w Wenecji. Na miejscu najlepiej wypożyczyć samochód, by mieć swobodę ruchu. Do Lido Altanea jest ok. 50km w zależności od trasy, którą wybierzemy.REZERWACJE

Rezerwacji można dokonać na kilka sposobów:

1) Poprzez stronę www.booking.com

Zaletą tej opcji jest to, że booking ma swoje promocje takie jak np. rezerwacja bez opłat, anulacja bez ponoszenia kosztów. Niestety nie dysponują oni w swojej ofercie wszystkimi ośrodkami, dostępnymi na obiekcie. Nie ma też możliwości wyboru konkretnego domku czy apartamentu.

2) Poprzez biuro turystyczne.

Wiele biur ma w swojej ofercie wakacje w Altanea. Tylko znów nie mamy możliwości wyboru konkretnego domku, jedynie jego typ. Ceny też mogą okazać się wyższe, a niech nie zmyli nas to, że kupujemy wakacje w TUI to dostaniemy coś lepszego. Mogę zagwarantować, że na pewno NIE.

3) Bezpośrednio poprzez stronę internetową  www.lampo.it/en/altanea/facilities-and-prices

Kompleks Lido Altanea należy do Biura Agencja Lampo, który posiada w swojej ofercie również inne ośrodki na wybrzeżu.  Zamawiając bezpośrednio przez nich, mamy możliwość wyboru ośrodka i  po zapoznaniu się z mapą wybranie konkretnego domku czy apartamentu.
Strona niestety nie jest po polsku, ale myślę, że nawet nieznający języka poradzi sobie. Jeśli nie, to zawsze można skorzystać z pomocy tłumacza strony.
Pracownicy recepcji są bardzo mili i można spokojnie pisać do nich maila z każdym nurtującym Was pytaniem.


WYŻYWIENIE

Każdy apartament wyposażony jest w aneks kuchenny, ale jeśli ktoś nie ma ochoty gotować, to na terenie ośrodków znajdują się bary, restauracje, kawiarenki. Istnieje również możliwość wykupienia wyżywienia.

WYPOSAŻENIE DOMKÓW

Domki wyposażone są w sprzęt kuchenny w wystarczającej ilości do przyrządzania posiłków samodzielnie, choć my zabraliśmy ze sobą kilka ulubionych rzeczy z domu. Nie ma czajnika, Włosi być może go nie potrzebują, więc wodę na herbatę gotowaliśmy w garnku ;)
Jest typowa kawiarka włoska oraz ekspres do kawy ( trzeba mieć swoje filtry) W apartamencie znajduje się również mikrofalówka, spora lodówka z zamrażarką. Jest również telewizor, ale stary i nie ma w nim żadnych interesujących programów. Jeśli więc chcemy obejrzeć jakieś filmy, zabierzmy ze sobą laptopa.
W ogródku znajduje się stół z krzesłami oraz suszarka do ubrań.

DODATKOWE WAŻNE INFORMACJE

* Należy zabrać ze sobą pościel (poszewki), gdyż ta usługa jest dodatkowo płatna!

* Przydadzą się ręczniki, papier toaletowy, worki na śmieci, ręczniki kuchenne itp.

* Wieczorem bywają komary, zabierzmy więc ze sobą odpowiednie specyfiki jak i spiralki dymiące. DODATKOWE OPŁATY

Po przyjeździe należy zostawić w recepcji 100Euro w depozycie jako zabezpieczenie przed ewentualnym zniszczeniem domku. Istnieje również opłata za sprzątanie w wysokości 45Euro, ale nigdy nie musieliśmy jej płacić. Wystarczy, że przed wyjazdem posprzątamy domek ( np. nie mogą zostać brudne naczynia)


Ośrodek La Quercia

Informacje Ogólne/ położenie

Ośrodek usytuowany jest przy galerii handlowej o tej samej nazwie. Nie jest to teren zamknięty, a więc w zasadzie każdy ma do niego dostęp. W zasadzie nie jest to problem, ale trzeba się przygotować na być może wzmożony ruch przed swoimi domkami ( choć we wrześniu tego akurat nie zauważyłam ) Galeria handlowa to długi pasaż ze sklepikami typowymi dla miejscowości turystycznej oraz drobnymi barami, naleśnikarnią, i oczywiście tradycyjną Gelaterią z lodami w przystępnej cenie przy dużych porcjach.

La Quercia położona jest ok 700m od plaży. Można spokojnie do niej dojść, albo w sezonie skorzystać z pociągu dowożącego do niej bezpłatnie turystów.
Domki

Apartamenty z ogródkami, które będę tu nazywać domkami, są w zasadzie wszędzie podobne, jeśli nie takie same. Różnią się układem, ilością sypialni, wielkością ogródka. La Quercia ma raczej małe ogródki, ale są one wystarczające, by spokojnie wieczorem posiedzieć przy dużym stole a dzieci również mogą mieć swobodę ruchu. Na pewno przy mniejszych dzieciach, trzeba samemu zastawić wejście, gdyż ogrodzeniem jest po prostu zwykły żywopłot z luką na wejściu.

Pokoje

Pokoje w większości znajdują się w centrum rozrywki, więc należy spodziewać się sporego hałasu w sezonie. W pobliżu znajduje się amfiteatr, duża karuzela dla najmłodszych, salon gier itp. Część z pokoi znajduje się fizycznie nad galerią, więc gwar z niej dobiegający może być uciążliwy do późnych godzin nocnych.

Basen

Ośrodek dysponuje własnym basenem, lecz z powodu braku miejsca znajduje się on na dachu galerii. Basen spory, z osobną częścią dla dzieci, lecz bez brodzika typowego dla najmłodszych. Poza sezonem niezatłoczony, można więc spokojnie korzystać z kąpieli. Niestety czynny jest do ok 15 września ( w zależności od liczby turystów - gdy my byliśmy, otwarty był do 20 września )

Ciekawostka! Przy Galerii Quercia, po lewej stronie patrząc na wprost na przychodnię lekarską, znajduje się żywopłot z liści laurowych. Można spokojnie zerwać parę świeżych listków na rosołek :)

Galeria zdjęć


Ośrodek Ai Pini.

Informacje Ogólne/ położenie

Ośrodek Ai Pini położony jest w pierwszej linii od plaży, ok 200m od morza. Jest on ogrodzony, dość duży, więc należy zwrócić uwagę na to, gdzie wybieramy domek, ponieważ jeżeli znajduje się on na końcu, droga do plaży wydłuży się.


Domki

Domki jak już wcześniej pisałam wyglądają wszędzie podobnie. Jedyna różnica to taka, że ogródki są bardziej kameralne a niektóre ( szczególnie te narożne ) dość spore.

Pokoje
Pokoje znajdują się przy restauracji i przy basenie. Nie są złe, ale wybierając tę opcję tracimy możliwość posiadania ogródka.

Basen

Ośrodek dysponuje dwoma basenami: jednym dość sporym, dla dorosłych i większych dzieci oraz mniejszym dla maluchów. Leżaki wokół basenu nie są płatne. Poza sezonem można spokojnie znaleźć miejsce o każdej porze.

Galeria zdjęć:CO CIEKAWEGO ZNAJDUJE SIĘ W OKOLICY?

* Wenecja
* Caorle
* Palmanova
* miejscowości nadmorskie wzdłuż wybrzeża np. Lido di Jesolo z Aquaparkiem
* Triest
* Padwa
* okoliczne miejscowości takie jak Porto Santa Margherita

Oraz inne ciekawe miasta, oddalone jednak dalej, więc trzeba zorganizować wycieczkę na cały dzień.

Jeżeli więc szukacie miejsca niedaleko Polski, gdzie można wypocząć i przy okazji coś pozwiedzać a nie dysponujecie ogromnym budżetem, jedźcie do Lido Altanea! Polecam zwłaszcza poza sezonem.
Boisz się sam zorganizować te wakacje? To naprawdę łatwe. A jeśli masz jakieś pytania czy problemy, napisz do mnie!
A tymczasem - wspaniałych wrażeń i odpoczynku w Lido Altanea!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz