sobota, 23 czerwca 2018

Makarska. Czy warto odwiedzić ten ukochany przez Polaków zakątek?


Wakacje!!

Może nie dla każdego dwa miesiące, tak jak dla uczniów, ale z pewnością jest to czas kiedy wyjeżdżamy, albo choć planujemy nasz urlop. Jako, że dziś rozpoczynamy weekend, wpis będzie taki właśnie weekendowy, na luzie. Mam nadzieję, że zdjęcia wprowadzą was w wakacyjną atmosferę :))

Makarska to popularny kierunek, chętnie wybierany przez Polaków. Co takiego przyciąga w to miejsce polskich turystów i czy warto tam się wybrać, o tym będzie dzisiejszy post :)




Krvavica? Nie dziękuję. Nie na wakacjach. Krwawicę mam na co dzień w domu ;) Wybieramy zdecydowanie Makarską, czyli cała naprzód!


Trasa wzdłuż wybrzeża jest przepiękna i malownicza. Jeżeli wybieracie się w te okolice, to tylko samochodem.



Jesteśmy na miejscu! Szczerze mówiąc jestem pozytywnie zaskoczona tym miastem. Przepiękna promenada wysadzana palmami, z jednej strony woda, z drugiej góry, a wszystko to tworzy  niezapomniany krajobraz


Dziewczyny koniecznie chciały wejść na palmę :D Taki widok miały, gdy tatuś podnosił je do góry a one nóżkami wspinały się do góry ;)


Trochę historii.

W przeszłości znajdowała się tutaj rzymska osada, prawdopodobnie nazywana Muccurum. W VI w. została ona podbita przez Gotów, a następnie przez nich zniszczona. W późniejszych wiekach tutejsze tereny zdobyli Słowianie - traktowali miasto jako punkt strategiczny, z którego mogli atakować przepływające do Wenecji statki.

W kolejnych wiekach w Makarskiej rządzili królowie chorwacko-węgierscy, a w XV w. na tutejszych terenach pojawili się Turcy, którzy zostali stąd wypędzenie dopiero w 1646 r. za sprawą Wenecjan. Makarska była we władaniu Wenecjan, aż do 1797 r., kiedy nastąpił upadek Republiki Weneckiej.

Nazwa Makarska została wzmiankowana po raz pierwszy w 1502 r., a pochodzi od słowa "Makra" – najstarszej osady na tej części dalmatyńskiego wybrzeża.

Miasto zostało poważnie zniszczone w trakcie II wojny światowej. Część zabudowy, która ocalała podczas wojny, ucierpiała podczas trzęsienia ziemi w 1962 r. W kolejnych latach Makarska była sukcesywnie odbudowywana i rozbudowywana, a obecnie jest to jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych w kraju.




Urokliwe uliczki.

Elsa była bardzo zainteresowana sklepami z biżuterią. Wybierała wiele rzeczy, które jej się podobały, ale co najlepsze, wszystko to mówiła, że kupi dla mnie :)) Chodziła od wystawy do wystawy pytając, czy to co wybrała podoba mi się. Wieczorem, gdy wróciliśmy z wycieczki zadała mi pytanie: Jak się zarabia pieniążki?


Katedra św. Marka z 1766 r. na placu Kačić Miošicia (przed kościołem stoi pomnik o. Andriji Kačić Miošicia z 1890 r. i barokowa fontanna)


Fragment promenady.


Makarska należy do najcieplejszych miejscowości w Chorwacji. Występuje tu typowy klimat śródziemnomorski – gorące i suche lato oraz łagodna zima z dużą liczbą dni deszczowych. Rocznie notuje się tutaj ponad 2700 godzin słonecznych!! Średnia temperatura roczna wynosi 20 °C, zaś średnia latem waha się pomiędzy 23 °C, a 27 °C.






Makarska to piękna miejscowość, bardzo urokliwa, ale nie wybrałabym tego miejsca na wakacje, szczególnie z dziećmi. Dlaczego? A no choćby dlatego, że w płytkich wodach występują jeżowce. Wiem, wiem, można kąpać się w butach, ale mnie to chyba nie kręci. Wolę piasek i to nie tylko ze względów bezpieczeństwa naszego, czy dzieci. Poza tym, plaże ze względu na małą szerokość są bardzo tłoczne, i choć ich długość podobno pozwala na znalezienie miejsca, to nie chciałabym targać ze sobą całej familii, w upale, z dobytkiem (wiadomo jak to z dziećmi, dmuchańce, wałówka itp) Jeżeli jednak szukacie miejsca, gdzie można się polansować - Makarska będzie strzałem w dziesiątkę ;) Piękne krajobrazy z pewnością też dostarczą cudownego tła do waszych zdjęć, nie tylko selfie. Miejscowość tętniąca życiem, piękna, ale w sezonie na pewno spokoju tu nie znajdziecie. Tak więc, co kto lubi. Ale Makarska jest punktem obowiązkowym dla każdego zwiedzającego Chorwację, tym bardziej, że to właśnie stąd można zorganizować wiele interesujących wycieczek, choćby na popularne wyspy Hvar i Brač.
No i jeszcze jedno. Przy niewielkiej zatoce na peryferiach znajduje się kamienista plaża naturystyczna. Także, dla każdego coś fajnego ;)


Miłego weekendu kochani!





* Źródło informacji:Wikipedia.




piątek, 15 czerwca 2018

Organy morskie, zachody słońca, zabytki i lody, czyli dlaczego warto odwiedzić chorwacki Zadar.


Kolejnym z miast, które mogę z czystym sumieniem polecić w Chorwacji jest Zadar lub z włoskiego Zara jeśli ktoś chce ;)
Jest to piąte co do wielkości miasto kraju i jednocześnie stolica administracyjna regionu żupanii zadarskiej.
Miasto ma cudowny klimat, choć historia nie była dla niego łaskawa. Przeżyło bowiem bombardowanie w czasie II wojny światowej i trzymiesięczne serbskie oblężenie w 1991 roku. 



Atutami miasta są niewątpliwie zabytki rzymskiego dziedzictwa i malownicza starówka. 

Centrum Zadaru, usytuowane jest na wąskim półwyspie a rzymskie stare miasto otaczają potężne mury, wokół których biegnie szeroka, nadmorska promenada. 






Forum, to najdawniejsze centrum miasta. Z rzymskich budowli pozostało wprawdzie niewiele, ale tablica informacyjna pokazuje jak wszystko kiedyś wyglądało. 





Najciekawszą budowlą jest niewątpliwie kościół św. Donata z IX wieku. Ta bizantyjska rotunda została ufundowana przez irlandzkiego świętego i wzniesiona z kamieni rzymskiego forum. 


Tuż obok forum wznosi się katedra św.Anastazji, zrekonstruowana, wielka romańska budowla. 


W chorwackich folderach turystycznych Zadar stawiany bywa na równi z Dubrownikiem oraz Wenecją. 

Niedaleko przystani promowej w nadbrzeże wbudowane są organy, które wydają niski dźwięk, gdy nadchodzi fala. Dlatego odnosi się wrażenie, że ten dźwięk pochodzi z morza. Uwierzcie mi na słowo - nikt tam osobiście nie siedzi i nie wydaje tych dźwięków ;) Naprawdę symfonie tworzą się same. "Morske Orgulje" są jedynym w swoim rodzaju cudem architektonicznym.





Właśnie z tej części zadarskiej Riwy, według słów Alfreda Hitchcocka, widać najpiękniejszy zachód słońca na świecie. Czy tak faktycznie jest? Sami oceńcie.








Wprawdzie Zadar przeżywa turystyczne oblężenie w lipcu, podczas festynu "Noc Pełni Księżyca", zawsze można tu zobaczyć sporą ilość ludzi, zamyślonych, oddających się relaksowi i zadumie. 

Położona na kraju Riwy – nadmorskiego bulwaru – instalacja architekta Nicoli Bašicia "Pochwała Słońca" (Pozdrav Suncu) imituje cały układ słoneczny.



Miejsce szczególnie upodobane przez miłośników selfie ;)



A na koniec:




Zadar to przepiękne miasto, które na pewno powinniście odwiedzić będąc w Dalmacji. 




Źródło informacji: Przewodnik po Chorwacji "Berlitz", Wikipedia, Onet Podróże



poniedziałek, 4 czerwca 2018

Otok Pag i widoki zapierające dech w piersiach.




Dziś kolejna propozycja miejsca, którego nie możecie przegapić będąc w Chorwacji. Otok Pag, czyli inaczej wyspa Pag to piąta co do wielkości wyspa Chorwacji (długość: 60 km, szerokość: 2 do 10 km, powierzchnia: 284,18 km²), mająca jednak najdłuższą linię brzegową (302,47 km). W środek wyspy wcina się długa i wąska zatoka Paški Zaljev. Największe miasto na wyspie również nosi nazwę Pag.




Trasa jest piękna i malownicza a widoki niezapomniane.













Na wyspę od strony południowej można się dostać mostem (przejazd bezpłatny), zbudowanym w 1968, a od strony północnej promem linii: Žigljen-Prizna. Trasa jest malownicza. Można zatrzymać się w punktach widokowych i podziwiać jej piękno.






Tymi schodami można zejść nad samą wodę i podziwiać most z innej perspektywy. 











Wyspa jest ośrodkiem turystyki letniej, chętnie odwiedzanym dla cichych, urokliwych plaż w zatokach pomiędzy skałami. W miasteczkach Pag, Novalja, Stara Novalja jest dobrze rozwinięta baza noclegowa, znajdują się tam ośrodki dla płetwonurków, można zwiedzać stare słowiańskie kościoły i pozostałości po kolonizacji wyspy przez Rzymian i Wenecjan. 
















Na wyspie dominuje klimat śródziemnomorski. Nie występuje na niej słodka woda. Powierzchnię wyspy tworzą rozległe pola białych kamieni, które przypominają pejzaż księżycowy, duża część wyspy jest jałowa i skalista. Do takiego ukształtowania terenu przyczyniły się bardzo często wiejące, silne i suche wiatry – bora. Na kamienistych polach występuje drobna roślinność, którą wypasa się owce (ok. 40 000 sztuk). Podstawową dietę owiec stanowią tymianek, rozmaryn i szałwia. Dzięki tej niezwykłej diecie ser z wyspy (Paški sir) ma niepowtarzalny smak i stał się lokalną specjalnością. W dolinie wokół zatoki rozciągają się łąki, gdzie uprawia się winogrona i oliwki. Z wód zatoki pozyskuje się sól morską.











 Wyspa Pag z góry.







 Piękna roślinność.











 Krystalicznie czysta woda.

















 W restauracji.











Dobranoc miasto Pag. Jeszcze tu wrócimy.







Wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa, nie wyrażam zgody na wykorzystywanie ich bez mojej wiedzy.

Źródło informacji: Wikipedia